default-logo

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” w Bułgarii (pełna relacja cz. 1)

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” jako jedyny reprezentant Polski został zaproszony na Międzynarodowy Młodzieżowy Festiwal Folkloru Primorsko 2013. W imprezie odbywającej się na wybrzeżu Morza Czarnego wzięło udział 35 zespołów z 11 krajów. Przez scenę przewinęło się ok. 1000 osób.

Bytowiacy wyruszyli w podróż do Bułgarii w piątek 14.06. Po drodze do Primorska Zespół zatrzymał się na kilka godzin w stolicy Węgier, Budapeszcie. Młodzi tancerze rozpoczęli zwiedzanie na Placu Bohaterów, gdzie mieli okazję wysłuchać historii miasta opowiedzianą przez przewodniczkę. Kolejnym punktem programu była Bazylika Św. Stefana, największy kościół stolicy Węgier. Grupa mogła zobaczyć tam m.in. zmumifikowaną dłoń św. Stefana. Po zakończeniu zwiedzania Zespół udał się na baseny termalne, po czym ruszył w dalszą drogę. Następnego dnia po południu bytowiacy dotarli do Primorska.

W poniedziałek rano odbyła się próba przed paradą zespołów, która tego samego dnia otworzyła imprezę. Reprezentanci każdego z zespołów poinformowani zostali o kolejności występowania oraz o szczegółach dotyczących przemarszu.

O godzinie 19:00 wszyscy uczestnicy Festiwalu rozpoczęli uroczysty przemarsz przez miasto, który zakończył się krótkim pokazem każdego zespołu. Już podczas parady „KZPiT” towarzyszyła spora grupa Polaków, która chętnie nuciła z nimi piosenki, a występy sceniczne nagradzała gromkimi brawami. Po części galowej wszyscy udali się na wieczorek integracyjny.

Jedną z części Festiwalu były wybory miss. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” reprezentowała Martyna Tusk. Każda z kandydatek miała za zadanie pokazać się jurorom w stroju ludowym, przedstawić swoje umiejętności oraz odpowiedzieć na pytania zadane przez jury. Polska kandydatka została drugą wicemiss.

Podczas pobytu w Bułgarii młodzi tancerze, którzy pierwszy raz uczestniczyli w wyjeździe zagranicznym, zostali oficjalnie przyjęci do KZPiT „Bytów”. Ich starsi koledzy przygotowali dla nich różne zadania, po których nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie przy pomocy diabelskich skrzypiec.

W  piątek odbył się wieczorek polski i białoruski. Żeńska część zespołu brała udział w przygotowaniach przysmaków. Na stole znalazły się m.in. chleb ze smalcem i ogórki kiszone. Część artystyczna składała się z tańca do piosenki PSY- „Gentleman”, tańca zespołu „Twister” oraz piosenek wykonanych przez Agnieszkę i Małgorzatę Jeśmontowicz oraz Aleksandrę Dzierżak.

Ostatniego dnia Festiwalu wszystkie kraje po raz kolejny wzięły udział w paradzie ulicami Primorska. Zakończeniu imprezy towarzyszyły krótkie występy każdego z zespołów. Wszystkie ekipy zostały nagrodzone statuetką oraz dyplomem.

Zespół przed wyjazdem do Bułgarii przygotował małą niespodziankę – układ taneczny do piosenki PSY – „Gentelman” (klip znajduje się pod galeriami zdjęć). Taniec ten ma charakter współczesny, zawiera jednak elementy kroku oberka. Kaszubi stworzyli go w celu pokazania się z nieco innej, mniej poważnej strony. Tańczyli go na dyskotekach, wieczorkach i wyborach miss. Powstała nawet wersja w basenie obok hotelu. Tancerze z innych zespołów chętnie uczyli się układu, co pomogło w integrowaniu się.

 

Festiwal był niewątpliwie wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników. Oto kilka komentarzy na temat wyjazdu do Bułgarii.

Joanna Jeśmontowicz (choreograf):
Droga była bardzo męcząca. Warunki zakwaterowania i basen super. Młodzież była trochę rozleniwiona przez kąpiele, słońce i wysoką temperaturę. Bardzo dobrze, że koncerty odbywały się po godzinie 19:00. O tej porze temperatura była już trochę niższa. Aplauzy i emocje kiedy wchodziliśmy na scenę dodawały nam odwagi. Występy były w 100% udane o czym świadczą brawa i gratulacje od publiczności. Co ciekawe dopingowała nas spora grupa Polaków. Uważam, że świetnie zaprezentowaliśmy się na wieczorze polskim. Pomimo drobnych trudność młodzież spisała się na medal. Chcę im pogratulować ich postawy.

Martyna Tusk:
Nigdy nie zapomnę spędzonych tam chwil. Spotkałam wielu wspaniałych ludzi, z którymi zamierzam utrzymywać kontakt. Cieszę się, że mogłam poznać tradycje krajów uczestniczących w Festiwalu.

Piotr Kądziela:
Występy były na prawdę bardzo udane. Wysoka temperatura nie była dla nas wielką przeszkodą. Publiczność dodawała nam otuchy i pozwalała na świetną zabawę podczas tańca.

Paweł Worożyński:
Dla mnie był to najlepszy wyjazd. Cieszę się, że grupa bardzo mocno się zintegrowała. Dzięki temu mamy więcej siły do dalszej pracy. Drobne pomyłki nie wpłynęły na jakość naszych występów. Zapewniamy, że daliśmy z siebie wszystko.

Aleksandra Miszk:
Występy tak wielu zespołów wywarły na mnie ogromne wrażenie. Wiem ile pracy wymaga przygotowanie dobrego układu tanecznego, dlatego szczególnie podobali mi się najmłodsi uczestnicy Festiwalu. Część z nich mimo młodego wieku pokazała doskonałą technikę tańca.

Joanna Czaja:
Jako tancerka KZPiT Bytów do którego dołączyłam około 5 lat temu muszę przyznać, że taniec sprawia mi ogromną przyjemność. Ze względu na chorobę nie mogłam zaprezentować się wraz z Zespołem podczas jednego z koncertów. Ale nie żałuję, że tak się stało. Pierwszy raz miałam okazję obejrzeć występ jako widz. Było to czymś niesamowitym. Bardzo się wzruszyłam widząc tak zadowolonych, uśmiechniętych ludzi, którzy z gracją poruszają się po scenie. Emocje były tak wielkie, że nie potrafiłam powstrzymać łez. Jestem bardzo dumna z całego Zespołu. Mam nadzieje, że będziemy mieli więcej okazji żeby prezentować się przed publicznością z Bytowa, jak i z innych miejsc.

 

Fotorelację z Międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu Folkloru Primorsko 2013 oglądacie dzięki Bytowskiemu Centrum Kultury i firmie Wireland Sp. z o.o.

Tekst: Aleksandra Miniach i Marcelina Steranka
Foto: Adam Jutrzenka/fotobytow.pl

Poniżej znajduje się pierwsza część fotorelacji. Druga dostępna jest w tym miejscu.

Podróż do Primorska. Wizyta w Budapeszcie

 

Próba przed paradą

 

Uroczysty przemarsz przez miasto. Otwarcie Festiwalu

 

Drugi występ KZPiT „Bytów”

 

Osiemnaste urodziny Maćka

 

Wybory miss Festiwalu

 

 

 

 

PSY – „Gentelman” w wykonaniu KZPiT „Bytów

 1. maja

  super zdjęcia naprawdę obszerny materiał :)

 2. Sammi

  Obszerny ale przyjemny :)

  Brawa dla tych wspaniałych młodych ludzi. Gratuluję udanych występów, świetnych pomysłów na chrzest, porządnego polskiego wieczorku i „Gentlemana”. Widać, że zespół jest teraz w pełni sił. Pan Marian niech dba o nich bo to jego największy skarb. Miasto również bo bez zespołu Bytów to dziura.

  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów :)

 3. Madzia

  coś pięknego :) te wszystkie wspomnienia… nie mielybyśmy tej pamiątki, gdyby nie nasz świetny fotograf :D

 4. Justyna

  Świetne zdjęcia, świetny filmik! Brawo! ;)

 5. gosia

  lal, super…. nawet te dziwne miny sa fajne :P filmik suuuuper .
  no! i teraz bedziemy mieli czym sie chwalic :)))))) DZIEKUJEMY

Zostaw komentarz


Warning: Missing argument 1 for Akismet::add_comment_nonce(), called in /fotobytow/wp-includes/plugin.php on line 525 and defined in /fotobytow/wp-content/plugins/akismet/class.akismet.php on line 676


Warning: Missing argument 1 for Akismet::inject_ak_js(), called in /fotobytow/wp-includes/plugin.php on line 525 and defined in /fotobytow/wp-content/plugins/akismet/class.akismet.php on line 968