Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /fotobytow/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
FotoBytów.pl » Pierwszy w Bytowie blog kulinarny
default-logo

Pierwszy w Bytowie blog kulinarny

Kilka dni temu zaczął działać pierwszy w Bytowie blog kulinarny. Jego twórcami są Iwona Dzika i Bogdan Adamczyk. Na stronie znajdującej się pod adresem gotujemywdomu.com publikują przepisy na dania, które samodzielnie przygotowują w swojej kuchni. Dodają także zdjęcia pokazujące kolejne etapy powstawania potrawy.

Na pytanie skąd pomysł na tego typu przedsięwzięcie, kucharze amatorzy odpowiadają – Pomysł na założenie strony-bloga kulinarnego narodził się latem 2012 r. Wtedy wykupiliśmy domenę www.gotujemywdomu.com. Nazwa domeny jednoznacznie sugeruje, że gotujemy w domu i jemy w domu. Zwłoka z realizacją naszego projektu nie była bezcelowa. Nie mogliśmy bowiem uruchomić pustej strony. Zaczęliśmy zbierać materiały – gotowaliśmy i fotografowaliśmy. Część zdjęć można już było zobaczyć na naszych prywatnych profilach facebookowych. Wpisy były na tyle popularne, że spacerując po mieście byliśmy pytani półżartem półserio „co dzisiaj na obiad?”. W konsekwencji w połowie lipca 2013 r. oficjalnie uruchomiliśmy naszą witrynę.
Mamy tę świadomość, że w sieci znajdziemy setki kulinarnych stron. Znajdziemy tam przepisy wielu mistrzów oraz zwykłych – takich jak my – domowych kucharzy. Ameryki więc nie odkryjemy. Może jednak uda się nam wyróżnić spośród wielu własnymi pomysłami. Ważne jest też to, że umieszczamy zdjęcia tylko tych potraw, które sami przygotowaliśmy i sfotografowaliśmy. Postaramy się, aby nasza strona nie była „nadymana – och ach i ą, ę”. Chcemy bowiem, aby przygoda pt. www.gotujemywdomu.com była zabawą z lekkim humorem i przede wszystkim z dystansem do nas samych. Będziemy szukać w kulinarnych wspomnieniach rodzinnych i regionalnych.

Popularność bloga po pierwszym tygodniu działania przerosła najśmielsze oczekiwania jego twórców. Tylko pierwszego dnia ich stronę odwiedziło ponad tysiąc osób! To dodało im skrzydeł do dalszego doskonalenia własnych umiejętności zarówno tych kulinarnych jak i fotograficznych, która jest swego rodzaju sztuką.

Do sesji fotograficznej wykonanej na potrzeby naszego portalu kucharze zdecydowali się na pokazanie procesu tworzenia dania, które sami wymyślili. Nadali mu  nazwę „kaszëbsczi tobôłczi”. Danie powstało z połączeń dwóch podobnych przepisów kucharek – mamy Bogdana i babci Iwony. Ten pierwszy był nazywany sakiewkami i był w kształcie dużego pieroga z nadzieniem z kurek i smażony na głębokim tłuszczu. Drugi przepis dotyczył pieczonych bułeczek o bardzo podobnym nadzieniu. To danie nazywano tobołkiem. Obydwa dania były przygotowywane w tym samym regionie. Bytowiacy połączyli je w jedno danie. Wymagały jedynie modyfikacji wizualnej. Ich tobołek przypomina kształtem lniany worek zawiązany sznurkiem. Kaszëbsczi tobôłczi są pieczone w piekarniku. Najlepiej smakują jeszcze gorące. Co ciekawe smakują również na drugi dzień. Iwona i Bogdan pragną wypromować to danie jako coś co można przygotowywać w czterech porach roku dostosowując farsz do tego, jakie składniki dostępne są w danym czasie na Kaszubach.
Tego dnia Iwona przygotowała na deser gruszki w czekoladzie posypane płatkami migdałowymi.

Kaszëbsczi tobôłczi będą  jednym z dań biorących udział w konkursie kulinarnym podczas Jarmarku Pomorskiego. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę (28.07) na bytowskim zamku.

FotoBytów.pl dziękuje za danie możliwości przeprowadzenia sesji oraz degustacji tak wspaniałych potraw. Gorąco zachęcamy do eksperymentowania w kuchni, korzystając z przepisów publikowanych na gotujemywdomu.com oraz profilu na Facebooku.

  1. Anna

    Może to pierwszy blog w Bytowie, ale jedna z bytowianek od 2 lat prowadzi bloga kulinarnego z niemałymi sukcesami, obecnie nie mieszka w Bytowie ale można przeczytać, że często odwiedza rodzinne strony, studzienice i bytów.
    Mowa o blogu smakowitykasek.pl
    Pozdrawiam, Anna

  2. WilliamSype

    A big thank you for your forum topic.Thanks Again. Pfaff

Zostaw komentarz