Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /fotobytow/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
FotoBytów.pl » Dożynkowe dzieło sztuki z Udorpia
default-logo

Dożynkowe dzieło sztuki z Udorpia

Wieniec dożynkowy stworzony w tym roku przez mieszkańców Udorpia to prawdziwe dzieło sztuki. Budzi zachwyt wszędzie gdzie się pojawi. Pokazywaliśmy go m.in. na dożynkach gminnych, powiatowych, a także diecezjalnych w Lubaniu. Miło nam, że za każdym razem gromadziło się w okół niego mnóstwo ludzi. Nie szczędzili nam ciepłych słów. Zadawali wiele pytań, a nawet robili sobie przy nim zdjęcia – mówią twórczynie wieńca. Czasami dochodziło do zabawnych sytuacji. Padały stwierdzenia, że ptaszki to pewnie chińskie zabawki, a zboże jest barwione chemicznymi specyfikami. Od razu wyjaśniałyśmy, że nic z tych rzeczy. Ptaki zostały wykonane przez nas od podstaw. Natomiast zboże ma różne kolory dlatego, że zostało zebrane w różnych fazach wegetacji. Pierwsze zbiory odbywały się już w czerwcu. Jedynym barwnikiem jaki używałyśmy był sok z buraczków. Posłużył on do zabarwienia róż – dodają panie z Udorpia.
Osiągnięcie takiego efektu wymagało pracy 18 osób. Najdłużej, bo aż kilka miesięcy, zajęło przygotowanie ozdób. Sam montaż trwał ponad miesiąc.


Od autora
Myślę, że tytuł artykułu nie jest ani trochę przesadzony. Według mnie Udorpie zaprezentowało w tym roku wieniec, który jest dziełem sztuki, wieniec, który wybiega daleko poza to co do tej pory tworzyły inne miejscowości. Pomysł na pokazanie scenki przedstawiającej zbiór zboża to strzał w dziesiątkę. Także wykonanie budzi mój podziw. Widać, że jego twórcy zadbali o każdy detal. Już sam fakt zbierania zboża w różnych fazach wegetacji jest niesamowity. To obrazuje jak wiele wysiłku i przede wszystkim serca mieszkańcy Udorpia włożyli w wykonanie wieńca. Jestem ciekaw co zaprezentujecie w przyszłym roku. W tym wykonaliście kawał na prawdę dobrej roboty. Gratuluję!

 1. Kasia

  Masz rację, Adam, wieniec z Udorpia był zjawiskowy. Najbardziej mi się podobała scena żniw, dbałość o detale. Wielki szacunek dla gospodyń z Udorpia i serdeczne pozdrowienia!

 2. agni70

  Piękny!!! ale też pracy było nie mało. Gratuluje

 3. Andrzej

  Piękny, cudowny, nie mogę się nim zachwycić. Ludziee. Dlaczego on nie wygrał? Oglądałem dozynki w Czestochowie, to tam nawet nie było takiego pięknego wieńca. Myśle że komisja, źle dokonała wyboru. Rzepnica nie miała aż tak pięknego wieńca jak udorpie, miała ładny ale Udorpski wieniec to poprostu arcydzieło. Udorpie jechało reprezentować o ile się nie myle dekanat bytowski do Lubania. Stałem chwile kolo tego przecudnego wieńca i patrzałem jak ludziom się podobał. Ludzie byli zachwyceni, aż robili sobie z nim zdjęcia. Spójrzcie, nawet media zainteresowane tym wieńcem. Po prostu jest nie do opisania.. Takie cuda nie wiadomo kto robi. Ludzie. Spójrzcie na niego. To jest jak żywe, te ptaki po prostu wyglądają jak by miały zaraz odlecieć. A te żniwa. Zobaczcie. To po prostu zycie dawniej, miło powspominać takie czasy. Udorpie wykonało najpiękniejszy wieniec jaki kolwiek widziałem.

 4. kaszuba

  Nie wygrał, bo w tych konkursach nie liczy się który wieniec jest najpiękniejszy tylko o to kto ma lepsze wtyki. A Rzepnica wiadomo.

 5. Maria

  Ludzie to arcydzieło jest piękne, rzepnica miała brzydki wieniec. ten jest piekny

 6. Magda

  To jest Cudne. dajcie go do televizji . zostawcie i sprzedajcie na alegro :)

 7. Edwin

  Niesamowite. Tylko na Kaszubach takie rzeczy, bo tacy ludzie. Kobiety!!!. Toż kazda z nich to nie tylko artystka, ale ile cierpliwości mają do takiej żmudnej pracy.

Zostaw komentarz