Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /fotobytow/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
FotoBytów.pl » Kaszubi w Macedonii (fotorelacja)
default-logo

Kaszubi w Macedonii (fotorelacja)

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” odwiedził w tym roku Macedonię. Wspólnie z zespołami z Bułgarii i Serbii wziął udział w festiwalu folkloru, który odbywał się w  położonej nad malowniczym jeziorem miejscowości Ohryda.

Kaszubi  wyruszyli w drogę wczesnym rankiem, 31 sierpnia. Długa, ponad trzydziestogodzinna podróż pełna była niesamowitych krajobrazów. Macedonia to przepiękny kraj. Góry, które lekko przepuszczają promienie zachodzącego słońca w szczególności mnie urzekły – opowiadała Aleksandra Miszk. Do hotelu Zespół dotarł kolejnego dnia w godzinach popołudniowych.

Wieczorem Zespół zwiedził miasteczko i zrobił pierwsze zakupy w jego centrum. Ohryda w Macedonii to jedno z najpiękniejszych miast jakie odwiedziłam.Widok ogromnego jeziora i gór dosłownie zapierał dech w piersiach! – mówi z uśmiechem Alicja Onichowska.

Kolejnego dnia odbył się koncert, w którym udział wzięły wszystkie zespoły. Prezentowały folklor i kulturę miejsca, z którego się wywodziły. Szkoda, że jak się później okazało, był to jedyny występ Zespołu. W planach był jeszcze barwny korowód ulicami miasta i uroczysty koncert w zabytkowym amfiteatrze. Deszcz i pogoda skutecznie wystraszyły jednak organizatorów, którzy nie sprostali takiej sytuacji, co było dla zespołu i sztabu sporym zaskoczeniem. Wiele osób było rozczarowanych z tego powodu, w tym spora grupa polskich turystów, która chciała zobaczyć na żywo występ bytowskiego Zespołu. Jestem zawiedziony, bo mieliśmy tylko jeden występ. Najciekawszą częścią każdego wyjazdu są występy plenerowe przed miejscowa publicznością – stwierdził Mateusz Szymanowski, jeden z tancerzy. Mimo starań kierownictwa KZPiT, nie udało się nic zrobić w tej sprawie.

W środę na Zespół czekała wycieczka łodzią po jednym z najczystszych w Europie, jeziorze Ochrydzkim. Wszystkich członków KZPiT zachwyciły cudowne widoki rozpościerające się podczas rejsu. Tego dnia Kaszubi odwiedzili klasztor św. Nauma.

Atrakcją kolejnego dnia była wycieczka  do miasteczka Pogradec  leżącego w Albanii. Na pierwszy rzut oka widać było znaczące różnice pomiędzy tym państwem a Macedonią, lecz widok na jezioro był równie piękny także z tego miejsca. Zespół był bogatszy o kolejny odwiedzony kraj.

W dzień wyjazdu została zorganizowana sesja w strojach kaszubskich z jeziorem Ochrydzkim w tle. Sam wyjazd członkowie zespołu komentowali często z mieszanymi uczuciami. W Bułgarii, jak wsiadaliśmy do autobusu, wiele osób uroniło łzę, włączając w to obsługę hotelową. Tutaj po prostu wsiedliśmy do autokaru i odjechaliśmy, bez żadnych głębszych emocji  – podsumowała Martyna Tusk. Mimo to, Kaszubi wrócili zadowoleni z wyjazdu i już czekają z utęsknieniem na kolejny, który być może zostanie zorganizowany w przyszłym roku.

Tekst: Magda Rudnik, foto: Adam Jutrzenka

Występ w sali konferencyjnej hotelu, w którym zatrzymał się Zespół

 

Chrzest nowych członków Zespołu (fot. Mateusz Szymanowski)

 

Sesja fotograficzna nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego

 

Zwiedzanie miasta i wycieczki

  1. Jaylen

    Brabrabra att vila upp sig Angelica. Vi fattar! <3Jag är galet nyfiken och inestrserad av SWtOR, men eftersom jag är ett galet GW-fan och de krockar lite så känner jag att jag måste prioritera något. Att spela tre MMOs samtidigt (har ju WoW också) känns jobbigt :P

Zostaw komentarz