Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /fotobytow/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
FotoBytów.pl » Kolędowanie misyjne w Bytowie
default-logo

Kolędowanie misyjne w Bytowie

Szóstego stycznia do domów bytowiaków zapukali misyjni kolędnicy. Ks. Wojciech Adamczyk scj (sercanin) wystosował list z podziękowaniami do osób zbierających datki na misje. Publikujemy go poniżej.

–  –  –

Drodzy przyjaciele misji!
Serdecznie pozdrawiam Was z dalekiego Urugwaju. Bardzo cieszę się, że zbierane w tym roku ofiary podczas kolędowania misyjnego chcecie przekazać na dożywianie dzieci w mojej parafii. W tym liście chcę Wam trochę opowiedzieć o mojej pracy i Urugwaju.

Przeszło trzydzieści lat temu lewicowa władza wspierana przez masonerię obiecała Urugwajczykom dostatnie życie. Nowe szkoły, szpitale, comiesięczne dotacje dla najuboższych oraz wiele imprez rozrywkowych. Warunek był tylko jeden: budujemy nowe społeczeństwo bez Boga! Wystarczyło kilkadziesiąt lat, by katolicki kraj zapomniał o Bogu i stał się najbardziej laickim i ateistycznym państwem w Ameryce Łacińskiej. W szkołach naucza się, ę Boga nie ma i zabrania się o Nim mówić. Święta chrześcijańskie pokrywają się czasowo z tymi świeckimi, laickimi. Jest to celowe działanie państwa mające na celu odciągnięcie uwagi od prawdziwych wartości. By zapewnić emocjonalną i duchową pustkę władza wykreowała trzy naczelne bożki: piłkę nożną, karnawał i politykę. Żeby nie myśleć o życiu i jego problemach często uciekają w nierealny świat zabawy.

Dzielnica w której posługuję nazywa się Casavalle i należy do najuboższych w Montevideo. Często określana jest także jako „zona roja” czyli czerwona strefa. Mieszkańcy Casavalle są ludźmi wykluczonymi ze społeczeństwa. Żyją bardzo skromnie, bez dostępu do bieżącej wody, bez prądu, bez perspektyw na pracę. Z powodu wysokiej przestępczości panującej w czerwonej strefie mają bardzo złą renomę, dlatego też ciężko im znaleźć zatrudnienie. Nie stać ich na utrzymanie rodziny a dzieci bardzo często chodzą głodne. Ucieczką od rzeczywistości ma być wspomniany „świat zabawy”.
Świetlice, które jako księża sercanie prowadzimy w Montevideo to miejsca, w którym dzieci w wieku od 2 do 15 lat zaspokajają nie tylko głód fizyczny, ale także duchowy. Są karmieni ciepłą zupą, oraz modlitwą.

W ciągu roku, w dwóch ośrodkach w Montevideo pomocą socjalną objęto 280 dzieci wydając około 8 tysięcy posiłków. Świetlice są nie tylko jadłodajniami – są również miejscami, w których urugwajskie dzieci mogą pożytecznie spędzić czas ucząc się szycia, gotowania itd. Wspólne spotkania przy stole od poniedziałku do soboty to okazja do integracji, budowania bezinteresownych relacji, nawiązywania prawdziwych przyjaźni.

Z serdecznymi pozdrowieniami i zapewnieniem o modlitwie za dobroczyńców misji
ks. Wojciech Adamczyk scj (sercanin)

  1. Adele

    Nice job this morning! I’ve never had sweet kale chips, so this sounds really inersteting. The apple coating looks so good though that it may not even make it onto the kale

Zostaw komentarz